8 sposobów na… przyspieszenie obróbki zdjęć ślubnych

 

Dziś zajmiemy się tematem przyspieszenia obróbki zdjęć ślubnych. Jest to jedna z najczęściej trapiących kwestii, jakie występują w fotografii ślubnej. Obróbka graficzna pożera ogromne ilości czasu fotografa ślubnego. Sprawa staje się coraz poważniejsza, proporcjonalnie do zwiększania się ilości zleceń ślubnych. Oto kilka sposobów, jak przyspieszyć ten proces.

 

8 sposobów na przyspieszenie obróbki zdjęć ślubnych

 

Nie jest to zbiór wszystkich elementów, które pozwalają na przyspieszenie pracy, ale są to elementy najistotniejsze z mojej perspektywy. Zajmiemy się analizą takich składowych warsztatu fotografa:

 • powtarzalny schemat działania
 • mocny komputer
 • przyspieszenie programu
 • ergonomia pracy
 • własne presety
 • przeplatanie wątków pracy
 • jednorazowe podejście do zdjęcia
 • kontrolowanie efektów pracy

 

 

Powtarzalny schemat działania

… to najważniejszy element przyspieszający obróbkę. Nie ma nic gorszego niż błądzenie w etapach obróbki, wykonywanie działań w złej kolejności, czy cofanie się do innych działań związanych z obróbką. Dobry schemat będzie jak tory kolejowe. Ruszając z pierwszej stacji, mamy pewność że pokonujemy trasę po wyznaczonej ścieżce, docierając do stacji końcowej.

Co ważne, schemat powinien być stworzony przez samą osobę która takowego będzie używała. Jest to istotna kwestia, ponieważ tylko na ścieżce wyznaczonej przez siebie samego, będziemy czuć się najlepiej i intuicyjnie wiedzieć co dalej.

 

Przykładowo. U mnie wygląda to tak (oczywiście pomijam wiele, szczegółowych podpunktów):

 1. Zrzut materiału na dysk twardy + backup
 2. Selekcja zdjęć. Umieszczenie wybranych zdjęć w folderze należącym do zakresu Lightrooma. + backup
 3. Utworzenie biblioteki i import zdjęć do LR
  … od tego momentu, backup wykonuję codziennie
 4.  Wywoływanie RAWów i obróbka w Lightroonie
 5. Export zdjęć na dysk twardy
 6. Drukowanie etykiet itp.
 7. Tworzenie galerii internetowej
 8. Nagrywanie płyt z materiałem końcowym
 9. Składanie albumów
 10. Archiwizacja

 

Mocny komputer

… to istotny czynnik, wpływający na szybkość i płynność obróbki graficznej. Im bardziej upchaną (w piksele) mamy matrycę aparatu oraz czym bardziej obrabiamy fotografie ślubne, tym mocniejszego potrzebujemy komputera. O tym czynniku rozpisywałem się już we wpisie sprzęt do obróbki fotografii ślubnych. Zapraszam do lektury.

 

Przyspieszenie programu

Mocny komputer nie gwarantuje sprawnego działania programów graficznych. Aby dobrze i płynnie pracowało się w programie, musimy odpowiednio go skonfigurować, odpowiednio rozlokować po dyskach – cache i biblioteki programu oraz odchudzić aplikację o zbędne dodatki i pluginy.

Na ten temat rozpisywać się nie będę, ponieważ w sieci znaleźć można wiele praktycznych poradników, jak takowego odchudzenia dokonać. Wystarczy w Google wpisać frazę typu: jak przyspieszyć Lightroom. Powodzenia w poszukiwaniach!

 

Ergonomia pracy

Obróbka zdjęć ślubnych to nie tylko klikanie w myszkę, klawiaturę i obserwowanie zachodzących zmian na ekranie monitora. To wszelkie zjawiska fizyczne związane z tym procesem. Powinniśmy zadbać o to by było nam wygodnie i przyjemnie przy obróbce fotografii.

Podstawą jest wygodny fotel, który powinien podtrzymywać nasze ciało, który ma być dostosowany do biurka na którym znajduje się sprzęt komputerowy. Zadbać należy o odpowiednie naświetlenie pomieszczenia oraz możliwość cyklicznego rozprostowania ciała.

Właśnie… nie wolno zapominać o częstym wstawaniu z fotela i choć chwilowym zajęciu się czymś innym. Ważne jest także byśmy nie przesadzali z ilością czasu poświęcanego na pracę przy komputerze. Zachowanie tych zasad pozwoli nam, na długotrwałą i przyjemną pracę z fotografiami ślubnymi. Jeśli nie będziemy dbali o nasze stanowisko pracy i cykl pracy, to prędzej czy później staniemy się znudzeni, zmęczeni czy co gorsza podrażnieni. Dbajmy o te elementy, one wpływają na naszą pracę, … ale i na nasze życie.

 

Własne presety

Nie ma nic złego w korzystaniu z presetów! Są one sposobem na przyspieszenie i zautomatyzowanie pracy. Pomyślcie, czy zdarza się tak, że na 90% zdjęć z sesji wykonujecie bardzo zbliżone działania? Oczywiście! Właśnie dlatego zalecam dla specyficznych kadrów wykonać odpowiednie zestawy presetów, ze specyficznymi ustawieniami. To mogą być ustawienia tylko kilku suwaczków (np. +0,25 EV, +15 kontrast, +5 saturacja). Niby nic, ale przy 100 zdjęciach, pozwoli to na zaoszczędzenie sporej ilości czasu. Potem i tak możemy modyfikować te wartości.

 

Przeplatanie wątków pracy

Zdarzyło się Wam czekać na przetworzenie materiału zdjęciowego przez Wasz komputer. Szczególnie przy imporcie z generowaniem podglądów? Zapewne tak. Znajdź sobie robotę na ten czas, zamiast czekać na procesor komputera. Przykładowo wykonaj backup, zrób etykiety na płyty, napisz maila do klientów, zamów brakujące materiały ze sklepu internetowego czy rozciągnij mięśnie. Zajmij się czymś, co odłożyłaś/eś na później.

 

Jednorazowe podejście do zdjęcia

Nie ma chyba nic gorszego, jak obróbka tego samego zdjęcia po raz kolejny. Jest to przeogromna strata czasu. Starajmy się tak edytować fotografię, by była poddana temu procesowi tylko raz. Kiedyś dzieliłem obróbkę pomiędzy różne programy i na tej samej fotografii dokonywałem odpowiednich poprawek po kilka razy. Masakra. To pożerało mi tony czasu. Szkoda czasu na takie zabiegi. Zrób to raz a porządnie.

 

Kontrolowanie efektów pracy

Ten punkt przeplata się z poprzednim mówiącym o jednorazowym podejściu do zdjęcia. Aby do tego doszło, musimy mieć pewność że fotografia została finalnie ukończona. Taką pewność możemy mieć już po ukończeniu obróbki danej fotografii… ale to tylko pozory. Każde zdjęcie powinno być choć ogólnikowo poddane kontroli. Kontroli która ma wykazać, że te oto zdjęcie pasuje do całej serii poprzednich. Jeśli tak nie jest, to nie możemy iść dalej, bo narobimy sobie niejednolitej sieczki i później będziemy musieli całość korygować.

 

No i to byłoby na tyle. Jest to kilka kwestii, które niesamowicie usprawniają pracę z fotografiami ślubnymi i powoduje, że praca staje się przyjemniejsza. Zapraszam do wdrażania ulepszeń i radości z oszczędzonego czasu:)

 

 

Zobacz inne porady dla fotografów:

 

Recommended Posts
Napisz do mnie!

Zapytaj o:
-termin
-cennik
-szczegóły współpracy