Jak robić dobre zdjęcia – poradnik

Każdy z nas staje się fotografem wraz z zakupem aparatu i każdy z nas, czy to amator, czy profesjonalista, zadaje sobie niejednokrotnie pytanie jak robić dobre zdjęcia?

Pytanie to zadają sobie wszyscy i dla wszystkich mam uniwersalne porady, które nauczą lub odświeżą wiedzę z zakresu podstaw fotografii.
jak-robic-dobre-zdjecia-05

 

Jak robić dobre zdjęcia – SPRZĘT

Sprzęt w fotografii odgrywa kluczową rolę. Nie oszukujmy się, czym droższy sprzęt tym lepsze jakościowo zdjęcia wykonamy. Jednak radzę kierować się prostym kryterium. Jeżeli jesteśmy amatorem lub zaawansowanym amatorem to w zupełności wystarczy nam sprzęt ze średniej półki cenowej. Kupowanie pełnoklatkowego aparatu i obiektywów najwyższej jakości, mija się z celem. Aby wykorzystać możliwości sprzętu z najwyższej półki, fotograf musi wykazać się dużymi umiejętnościami. Pamiętajmy, że to fotograf ma największy wpływ na fotografię.

Kompakt vs lustrzanka

Jeżeli zadajemy sobie pytanie jak robić dobre zdjęcia, to najprawdopodobniej należymy do tych bardziej świadomych fotografów. Zatem zakup kompaktu jest niestety sposobem na ograniczenie swoich możliwości. Kompakty rekomenduje jedynie osobom, które cenią sobie swobodę poruszania. Mam tutaj na myśli przykładowo osobę, która wyjeżdża w góry i chce wykonać fajne zdjęcia. W takich przypadkach zalecam zakup zaawansowanego kompaktu, nada się idealnie.

Jeżeli jednak nie zależy nam na dużej swobodzie poruszania, to wybieramy lustrzankę. Daje nam większe możliwości, czy to operowania obiektywami, czy akcesoriami do aparatu.

Obecnie znaleźć można oferty kompaktów z wymienną optyką. Jest to świetna alternatywa, dla obu przypadków.

Statyw

Statyw jest najlepszym sposobem na polepszenie zdjęć. Statyw nie tylko umożliwi nam stabilne ustawienie aparatu. Statyw wymusza pewien sposób myślenia. Statyw ograniczy naszą mobilność, dlatego musimy wcześniej zaplanować miejsce, gdzie go umieścimy. To powoduje, że stajemy się bardziej świadomi istoty perspektywy i kadru. Dzięki statywowi przestajemy być biegającymi w tę i z powrotem fotoziutkami, a stajemy się bardziej świadomymi fotografami.

Obróbka cyfrowa

Obróbka zdjęć jest bardzo istotnym elementem, który może drastycznie polepszyć nasze fotografie. Jednak celowo pomijam opis tego elementu, ponieważ zalecam ulepszanie warsztatu fotograficznego. Obróbką możemy zająć się w późniejszych etapach naszej przygody z fotografią. Dobre zdjęcia nie powstaną bez odpowiedniego pliku wejściowego.
jak-robic-dobre-zdjecia-07

Jak robić dobre zdjęcia – WIEDZA

Element uważany przeze mnie za najistotniejszy w fotografowaniu, to właśnie wiedza i doświadczenie, które ostatecznie przekształca się w wiedzę. Wiedza jest zbiorem reguł, zależności i znajomości zasad jakimi rządzi się wszystko co związane z fotografowaniem. A mam tutaj na myśli takie elementy jak: operowanie sprzętem, dobór parametrów sprzętu do sytuacji, wiedza o stosowanych parametrach, wyczucie czasu i punktu widzenia. Wszystko to nazywam wiedzą o fotografowaniu. Teraz pora na charakterystykę poszczególnych, które wpłyną na to jak robić dobre zdjęcia:

Operowanie sprzętem

Wiedza o operowaniu sprzętem jest bardzo istotna, choć nie fundamentalna. Szybkie i pamięciowe operowanie aparatem fotograficznym, umożliwi nam szybkość wykonywania zdjęć. Jednak najistotniejsze jest to, że nie będziemy zaprzątać sobie głowy tym, jakiego klawisza musimy użyć by wywołać daną komendę. Dzięki temu możemy skupić się na samym procesie kadrowania, czy doboru światła, czyli procesie niezależnym sprzętowo.

Dobór sprzętu do sytuacji

Kolejny istotny element, który zdecydowanie wpłynie na dobre zdjęcia. Umiejętność doboru sprzętu, czyli najczęściej obiektywu, do sytuacji. Użycie odpowiedniego sprzętu często gwarantuje osiągnięcie pożądanego efektu. Przykładowo, wykonywanie portretu obiektywem standardowym nie będzie tak efektowne, jak użycie obiektywu o dłuższej ogniskowej z zakresu ok. 100mm.

Dobór parametrów do sytuacji

Opanowanie tego punktu zapewnia wykonywanie dobrych zdjęć. Umiejętne operowanie takimi parametrami jak: czułość matrycy ISO, czas naświetlania, czy wartość przesłony, jest elementarną umiejętnością fotografa. Każdy z parametrów jest tematem na poważny artykuł. Skupię się na podstawowych zależnościach jakie towarzyszą tym parametrom fotografowania.

czas naświetlania, parametr odpowiadający za czas naświetlania matrycy aparatu cyfrowego, oznaczany jednostką czasu np. 1/30s, 1/200s. Czym krótszy czas naświetlania ( 1/1000s, 1/4000), tym bardziej zamrozimy ruch elementów znajdujących się w kadrze zdjęcia. Im dłuższy czas naświetlania (1/30, 3s) tym bardziej rozmyjemy ruch elementów znajdujących się na fotografii.

przesłona, odpowiada za ilość wpadającego światła przez obiektyw aparatu. Bezpośrednio z ilością światła, związana jest głębia ostrości. Czym więcej światła wpadającego przez obiektyw (f1,4 f4) tym mniejsza głębia ostrości (mała strefa kadru będzie ostra na zdjęciu). Im mniej światła wpadającego przez obiektyw (f13 f22), tym większa głębia ostrości (ostre będą elementy znajdujące się 2 metry przez aparatem oraz te oddalone o 5 metrów).

iso, jest to element bardzo istotny w profesjonalnej fotografii. Tam gdzie fotografowi zależy na bardzo wysokiej jakości zdjęcia. Amatorzy raczej nie powinni zaprzątać sobie nim głowy. Jeżeli jednak chcemy być bardziej świadomi, to mam prostą zasadę. Czym większa wartość tego parametru (ISO 1600, ISO 6400), tym więcej tracimy szczegółów zdjęcia. Co kryje się pod tym pojęciem? Kolory stają się mniej atrakcyjne, przejścia tonalne mniej naturalne i pojawia się kolorowy szum na zdjęciu.

pozostałe, do tej kategorii parametrów możemy zaliczyć: balans bieli, poprawę ciemnych partii fotografii, profile fotografowania, które mogą w znacznym stopniu polepszyć nasze zdjęcia. Te parametry z powodzeniem możemy przetestować samodzielnie.
jak-robic-dobre-zdjecia-03

Dobór punktu widzenia

Uważam ten punkt za bardzo istotny w kwestii robienia dobrych zdjęć! Częstym błędem lub ograniczeniem , jakie narzucają sobie początkujący fotograficy, jest fotografowanie z pozycji stojącej. Spróbujcie iść na łąkę w letni poranek i położyć się na trawie. Zobaczycie zupełnie inną perspektywę świata. Nagle ujrzycie piękno kwiatów, roślin i drobnych elementów, które tam sie kryją. Tylko przełamanie standardowej pozycji fotografowania, pozwala na zrobienie dobrego zdjęcia. Spróbujcie a nie pożałujecie. To pobudza kreatywne myślenie!
jak-robic-dobre-zdjecia-06

Wybór czasu fotografowania

I nie chodzi mi o czas naświetlania fotografii, a o porę dnia, czy roku. Jedna dobra rada – nigdy, ale to przenigdy nie fotografujcie w południe. Im niżej znajduje się słońce, tym ładniejsze wykonamy zdjęcia. Szczególnie polecam wykonywanie zdjęć w tzw. złotej godzinie, czyli czasie bezpośrednio po wschodzie i przed zachodem słońca. Wtedy to otrzymamy przepiękne światło. Dla bardziej ambitnych, polecam wstawać przed wschodem słońca i fotografowanie w czasie, gdy słońce nie osuszyło porannej rosy. Genialne efekty gwarantowane!
jak-robic-dobre-zdjecia-04

Kompozycja

Element istotny, jednak łatwy w opanowaniu. Wystarczy regularnie przeglądać portale fotograficzne i analizować rozkład elementów na najlepszych fotografiach. Porównywać to ze swoimi zdjęciami i szybko odkryjecie różnice, które musicie nadrobić. Jest to ważna kwestia do opanowania. Porównujcie się do najlepszych, a z czasem staniecie się jak oni;)

Jak robić dobre zdjęcia – Motywacja, motywacja i motywacja

Ten punkt powinien stać na początku artykułu. Motywacja jest naszym paliwem napędowym. Mając najlepszy sprzęt, głowę pełną wiedzy i pomysłów, jednak pozbawieni motywacji, nie wykonamy dobrych zdjęć. Motywacja jest najistotniejszym, ale i zarazem najbardziej kruchym elementem, który pozwoli na robienie dobrych zdjęć. Należy starannie zadbać by motywacja towarzyszyła nam przez cały czas, naszej fotograficznej przygody. Jak ja to robię? A no proszę:
jak-robic-dobre-zdjecia-01

Strategia rozwoju

Każdy z nas oczekuje czegoś innego po fotografii. Właśnie dlatego powinniśmy dostosować plan do własnych potrzeb. Ja na początku swojej przygody z fotografowaniem, wyznaczałem sobie małe cele. Najpierw założyłem sobie, że wykonam kilkanaście pięknych fotografii krajobrazu. Potem zaplanowałem kilkanaście zdjęć przyrody. I tak dalej. Aż skończyło się na poważnych projektach. To właśnie jest plan.

Publikacja

Publikacja jest elementem, który może niesamowicie motywować nas do pracy, ale i może totalnie nas zniszczyć. Publikując zdjęcia na portalach fotograficznych, możemy otrzymywać ciekawe i konstruktywne komentarze, które zmotywują nas do dalszego fotografowania. Jednak najczęstszym przypadkiem jest spalenie fotografa. Dzieje się tak, gdy zaczynamy wstawiać swoje pierwsze zdjęcia i dostajemy krytyczne komentarze. Takie sytuacje często kończą się rezygnacją z fotograficznych aspiracji.
Szczerze odradzam publikacje zdjęć w sieci na samym początku naszej fotograficznej przygody. Zacznijmy od tworzenia zdjęć do fotoksiążki, którą będziemy się dzielić ze znajomymi i rodziną. Kiedy już nabierzemy trochę umiejętności i dystansu do tego co robimy, wtedy decydujmy się na pokazywanie tego szerszemu gronu osób.
jak-robic-dobre-zdjecia-02

Jak robić dobre zdjęcia – ESENCJA

Podstawową kwestią w robieniu dobrych zdjęć jest oczywiście sprzęt. Jednak nawet najlepszy sprzęt fotograficzny, nie sprawi że nasze zdjęcia będą dobre.
Najważniejszym czynnikiem mającym wpływ na poprawę fotografii jest wiedza. Wśród tego elementu w szczególności warto wspomnieć o umiejętnym posługiwaniu się parametrami aparatu (ISO, czas naświetlania, przesłona) oraz znajomość efektów, jakie osiągniemy dzięki ich odpowiedniemu stosowaniu. Dalej zmiana punktu obserwacji, wybór odpowiedniego czasu na fotografowanie oraz umiejętne komponowanie zdjęć.
Nie należy zapominać o czynniku bez którego robienie dobrych zdjęć, w ogóle nie ma sensu -MOTYWACJA.

 

WARSZTATY/SZKOLENIE z pozycjonowania

dla fotografów i nie tylko

Baner warsztaty szkolenie seo pozycjonowanie kurs samodzielne

Myślę, że nie trzeba tłumaczyć czym jest pozycjonowanie SEO. Wiedza z zakresu pozycjonowania jest rozchwytywana przez ogromną grupę internautów, szczególnie tych chcących dotrzeć do swoich klientów przez Internet. Niestety sytuacja na polskim rynku usług SEO, powoduje że wielu startujących przedsiębiorców daje się nabrać na piękne slogany firm pozycjonujących, a w ostateczności zamiast zyskać – tracą. Wszystkie znaki na niebie wskazują, że przyszłością dla małych firm i pojedynczych osób jest samodzielne pozycjonowanie. Nie trać czasu i złudnych nadziei na tanie ≠ pozycjonowanie i działaj sam już dziś. Zapoznaj się ze szczegółami szkolenia kliknij tutaj.

Recommended Posts
Napisz do mnie!

Zapytaj o:
-termin
-cennik
-szczegóły współpracy