Kadrowanie fotografii ślubnych

Osobiście uważam, że kadrowanie fotografii ślubnych jest kluczowym elementem w sukcesie zdjęć ślubnych. Dobrze kadrowane zdjęcia, są pozytywnie odbierane przez osoby je oglądające i zapadają na długo w pamięci. W sposobie kadrowania zdjęć ślubnych, można znaleźć indywidualny styl fotografa. Wystarczy przejrzeć portfolia najlepszych fotografów w Polsce, by stwierdzić że spokojnie można rozpoznać każdego z osobna, po sposobie w jaki kadrują zdjęcia.

 

Kadrowanie fotografii ślubnych w praktyce

Kadrowanie fotografii ślubnych

Właśnie dlatego nasuwa się pytanie: Czy umiejętne kadrowanie jest receptą na sukces w fotografii ślubnej?
– osobiście uważam, że w sporej części tak.

Jak nie kadrować zdjęć ślubnych

Totalną skuchą jest przypadkowe kadrowanie zdjęć. Nic nie wnosi do naszego stylu fotografowania, a może nieźle nam namieszać. Co najgorsze, pokazując takie zdjęcia na swojej stronce internetowej, czy bezpośrednio klientom, tworzymy w ich głowach totalną sieczkę.

Styl kadrowania powinien być spójny, dzięki temu klient może zidentyfikować nas jako pewnych siebie i ułożonych. Brak spójności, wywoła w nich jedynie skojarzenie niepewności i braku utartych sposobów fotografowania. Zastanówcie się.

Wystarczy dla porównania przykład dwóch sklepów. Pierwszy ma stałą ekspozycję towarów, poukładane, oznaczone i dobrze dostępne. Drugi regularnie zmienia ułożenie towarów, a w dodatku sporo opisów i cen towarów się zawieruszyło.
Do którego sklepu będziecie wracać?

 

Kadrowanie a sprzęt

Dużą rolę w procesie kadrowania odgrywa sprzęt. Na własnym przykładzie mogę stwierdzić, że kupując każdy nowy obiektyw, mój sposób kadrowania diametralnie się zmieniał. Wtedy też nie miałem jeszcze tej świadomości.

Każda ogniskowa wymusza jakieś reguły, według których będziemy musieli kadrować zdjęcie.

 

Obiektyw szerokokątny

Przykładowo ogniskowa Canona 16-35mm, daje niezwykle szeroki kąt widzenia. Główny element, który fotografujemy, możemy umieścić praktycznie w każdym punkcie. I tutaj zalecałbym sięgnięcie po złote reguły kadrowania. Sprawdzą się tutaj znakomicie. Czyli reguła trójpodziału i umieszczania obiektów w punktach przecięcia siatki podziału.

kadrowanie-fotografii-slubnych-003

Jednak te reguły sprawdzają się głównie, gdy zachowujemy sporą odległość od większości obiektów fotografowanych. Co gdy zbliżymy się do Pary Młodej na 1-2 metry i chcemy sfotografować ich na tle kościoła? Tutaj należy złote reguły odłożyć na dalszy priorytet. W takiej sytuacji najważniejsza staje się naturalność z jaką obiektyw odda postaci Pary Młodej. Obiektyw ten bardzo zniekształca obraz i umiejscowienie Młodych bliżej krawędzi da nam nieprzyjemny obrazek. Zostaną zniekształceni i proporcje pomiędzy nimi zostaną zachwiane. W takich sytuacjach polecam umiejscowić Parę Młodą w centrum kadru. Dzięki temu będą wyglądać naturalnie.

 

Obiektyw standardowy

Kadrowanie obiektywem standardowym sprawia mi o wiele mniej problemu. Po pierwsze dlatego, że obrazek z takiego obiektywu wydaje się dla odbiorcy bardziej naturalny. Kąt widzenia jest zbliżony do tego który widzimy. Mniejszy kąt widzenia powoduje, że musimy zając się mniejszą ilością zbędnych elementów drugiego planu. Jest to bardzo ważny element, ponieważ drugi plan zdjęcia odgrywa bardzo dużą rolę.

Ograniczając te elementy, możemy zająć się czymś innym, a dokładnie fotografowanym osobom. Ja obiektywem standardowym, przykładowo 50mm głównie fotografuje sylwetki jednej do kilku osób. Oczywiście zależy to od odległości w jakiej się od nich znajduje. Głównie staram się używać tej ogniskowej do fotografowania Pary Młodej oraz tańczących par.

kadrowanie-fotografii-slubnych-004

Kadrować należy tak, by osoby które umieszczamy na zdjęciu, były głównym elementem fotografii. Starajmy się wykonywać zdjęcia portretowe, lecz fotografując większą część sylwetek osób. Zdjęcia typowo portretowe zachowajmy dla dłuższych ogniskowych.

 

Obiektyw wąskokątny

Obiektywy te sprawdzają się świetnie w momentach statycznych, tam gdzie nie musimy śledzić poruszających się osób. Obiektywy te warto wykorzystywać do zdjęć totalnie portretowych. Korzystam z nich w czasie uroczystości zaślubin w kościele, wyłapując twarze gości oraz oczywiście Pary Młodej.

kadrowanie-fotografii-slubnych-005

Obiektywy wąskokątne pozwalają na fotografowanie z dużych odległości. Daje to dodatkowy plus w postaci możliwości schowania się. Umiejętnie ustawiając się w świątyni, będziemy mało zauważalni. Dzięki temu osoby uwieczniane na zdjęciach będą bardziej wyluzowane i naturalne.

 

Uniwersalne zasady kadrowania

Niezależnie od używanego obiektywu, należy starać się stosować do uniwersalnych zasad kadrowania. O tym przeczytać można na wielu portalach o fotografii, nie będę powielał dobrze opisanej kwestii.

Oczywiście każda sytuacja jest inna i należy stosować zasady, które będą najlepiej do niej pasować. Mogę szczerze doradzić, że w przypadku gdy nie jesteśmy pewni, jak kadrować daną sytuację, to należy wykonać kilka zdjęć z różnym umiejscowieniem elementów. W momencie selekcji fotografii, wybierzemy tę najlepszą. Z czasem nauczymy się, który sposób jest najlepszy i będziemy wykonywać coraz to mniej duplikatów.

 

Główne grzechy kadrowania

Zauważyłem, że Pary Młode najczęściej skarżą się na zbyt ogólne i szerokie ujęcia. Szczególnie kobiety uwielbiają zdjęcia na których dominują sylwetki i twarze osób. Czyli głównie zdjęcia portretowe.

Największym grzechem w kadrowaniu jest wykonywanie zdjęć szerokokątnych, gdzie Para Młoda jest bardzo mała w porównaniu do drugiego planu. Nawet gdy drugi plan jest majestatyczny, np. piękny, wielki zamek z cudownym, kontrastowym niebem, a Para Młoda jest malutka, to zdjęcie będzie bezwartościowe dla klientów.

Oni nie oczekują fotografii architektury, czy krajobrazu. Oni chcą zobaczyć siebie na tych zdjęciach i to w dużym przybliżeniu. Ja sam fotografowałem kiedyś w ten sposób. Był to wielki, wielki błąd. Na szczęście, w porę się zorientowałem. Polecam spojrzeć na własne zdjęcia, właśnie w tym pryzmacie.

kadrowanie-fotografii-slubnych-006

Jak widzicie i ja jestem grzesznikiem, w moim portfolio znajdują się ciągle takie zdjęcia. Jednak jest to już mała część, która tylko uzupełnia całość materiału zdjęciowego;)

 

 

WARSZTATY/SZKOLENIE z pozycjonowania

dla fotografów i nie tylko

Baner warsztaty szkolenie seo pozycjonowanie kurs samodzielne

Myślę, że nie trzeba tłumaczyć czym jest pozycjonowanie SEO. Wiedza z zakresu pozycjonowania jest rozchwytywana przez ogromną grupę internautów, szczególnie tych chcących dotrzeć do swoich klientów przez Internet. Niestety sytuacja na polskim rynku usług SEO, powoduje że wielu startujących przedsiębiorców daje się nabrać na piękne slogany firm pozycjonujących, a w ostateczności zamiast zyskać – tracą. Wszystkie znaki na niebie wskazują, że przyszłością dla małych firm i pojedynczych osób jest samodzielne pozycjonowanie. Nie trać czasu i złudnych nadziei na tanie ≠ pozycjonowanie i działaj sam już dziś. Zapoznaj się ze szczegółami szkolenia kliknij tutaj.

Recommended Posts
Napisz do mnie!

Zapytaj o:
-termin
-cennik
-szczegóły współpracy