Publikacja galerii fotografii ślubnych

Swoim klientom proponuję darmową galerię zdjęć, którą zamieszczam na mojej stronie internetowej. Koncepcja jest chętnie przyjmowana i praktycznie wszystkie Pary Młode, otrzymują takową galerię. Niestety proces tworzenia i utrzymania takiej galerii jest dość problematyczny. Podzielę się swoimi spostrzeżeniami.

Publikacja galerii fotografii ślubnych

 

Problematyka galerii fotograficznej

Rozmiar ma znaczenie. To jest bolączka z którą muszę się mierzyć. Raz, że chciałoby się zamieścić w galerii zdjęcia w dobrej jakości i sporej rozdzielczości. Dwa, że fajnie by było zamieścić wszystkie fotografie, które wylądują u klientów. Niestety połączenie tych dwóch składników daje opłakane rezultaty. Takie galerie mogą ważyć nawet 100MB! Co to jest… – ktoś powie. Co to jest, jeżeli ogląda to jedna osoba i ma czas na ładowanie się całości. Jednak tak kolorowo nie jest i trzeba dostosować galerię fotografii, do możliwości serwera oraz możliwości łącza i sprzętu oglądających osób.

 

Działania rozwiązujące problem galerii zdjęć

Pierwsze działanie to ograniczenie rozdzielczości zdjęcia. Uważam, że absolutnym maksimum jest 900px po dłuższym boku. Taka wielkość pozwala na przyjrzenie się zdjęciu, nawet na większych monitorach. Galerii internetowej nikt nie będzie oglądał na telewizorze. Choć pewnie przyjdą takie czasy.

Drugie działanie to kompresja. Tutaj trzeba uważać, bo można spaprać naszą pracę. Ja dokonuje kompresji eksportując zdjęcia bezpośrednio z Lightrooma, jednocześnie lekko wyostrzając fotografie dla monitorów. Robię próbę na kilku zdjęcia i dopiero po ustawieniu parametrów, wykonuję kompletny eksport.

Trzecie działanie, to wybór ilości zdjęć. Cały materiał czy tylko wybrane zdjęcia. Najlepszym wyjściem jest wybór jakiejś części materiału. Pozwoli nam to, na ograniczenie zużycia serwera, szybsze wczytywanie galerii, no i nie będziemy zaśmiecać zbędnie WordPressa.

Czwarte działanie w przypadku publikowania wszystkich zdjęć ze ślubu. Najlepszym wyjściem z takiej sytuacji jest stronicowanie. Mówiąc kolokwialnie, dzielenie materiału na kilka podstron. Oczywiście musimy wtedy zadbać, o przejrzystą nawigację pomiędzy poszczególnymi częściami materiału zdjęciowego.

Piątym rozwiązaniem jest generowanie galerii z miniaturkami zdjęć. Pełne fotografie wczytują się dopiero w momencie kliknięcia poszczególnej miniaturki. Pomysł genialny w swojej prostocie, jednak nie dla wszystkich. Galeria traci swój urok, bo widzimy miniatury, lub ewentualnie pokaz slajdów. Ja jestem przekonany do układu zdjęć, jedno pod drugim, które tworzą spójną całość. Ale to już kwestia gustu i przekonań.

Dzięki tym działaniom, ograniczymy rozmiar galerii fotograficznej. Pozwoli to na szybkie wczytywanie zdjęć, a oglądający nie będą niecierpliwić się i denerwować jej działaniem. A może by tak wrzucić zdjęcia na jakiś zewnętrzny serwer np. Picasa?

 

Rozwiązanie alternatywne

Jest to ciekawe wyjście z sytuacji. Galerie takie są bardzo funkcjonalne i to one przejmują odpowiedzialność za wyświetlanie zdjęć, nie obciążając nas samych. Jest to bardzo fajna alternatywa, ale… tracimy bardzo cenny element. Osoby oglądające pomijają naszą stronę, a jak wiadomo, jest ona naszą wizytówką. Dużo oglądających galerię fotografii, klikają też mój cennik, stronę z moją osobą i poznają mnie w ten sposób. Jest to naturalny sposób na zapamiętanie osoby fotografa ślubnego.

Zobacz inne porady dla fotografów:

 

WARSZTATY/SZKOLENIE z pozycjonowania

dla fotografów i nie tylko

Baner warsztaty szkolenie seo pozycjonowanie kurs samodzielne

Myślę, że nie trzeba tłumaczyć czym jest pozycjonowanie SEO. Wiedza z zakresu pozycjonowania jest rozchwytywana przez ogromną grupę internautów, szczególnie tych chcących dotrzeć do swoich klientów przez Internet. Niestety sytuacja na polskim rynku usług SEO, powoduje że wielu startujących przedsiębiorców daje się nabrać na piękne slogany firm pozycjonujących, a w ostateczności zamiast zyskać – tracą. Wszystkie znaki na niebie wskazują, że przyszłością dla małych firm i pojedynczych osób jest samodzielne pozycjonowanie. Nie trać czasu i złudnych nadziei na tanie ≠ pozycjonowanie i działaj sam już dziś. Zapoznaj się ze szczegółami szkolenia kliknij tutaj.

Recommended Posts
Napisz do mnie!

Zapytaj o:
-termin
-cennik
-szczegóły współpracy